And the winner is…

I lørdags blev det nye hjem indviet med en Cabaretaften uden mester og dermed uden pokal, men det betød ikke at der skulle slækkes på noget, så med 1600g Culotte, 2 kg kartoffelbåde, en ordentlig skude cabaret sauce og et bredt udvalg af chips og slik blev der gået til den med Texas Hold-em Cabaret Style.

Med en suveræn gevinst i cash-gamet og en sejr i den afsluttende turnering fik jeg dækket mine udgifter (and then some) og siger demed tak til de øvrige deltagere for den heftige donation af sprøde danske pengesedler.

Desværre blev det så ikke til en pokal, men æren og pengene og håneretten er min!

Og så lige et citat fra et tidligere indlæg:

For de som ikke kender til Cabaretklubben, så er her den simple udgave.

Klubbens hovedformål er:
Indtagelse af CabaretSauce fra Knorr med tilhørende Cartofler, Culottesteg og Carlsberg
Cortspil om småbeløb (max indsats gerne omkring 5 croner)
Mandlig hygge i stride strømme (der var ikke noget C)

I klubbens tidligere inkarnation var der desuden tradition for Cubanere og Cognac, men da disse ikke er indskrevet i formålsparagrafferne er der stor sandsynlighed for udeladelse.

Related posts